Coursing

[:cs]Jedná se o sportovní aktivitu, která je vhoIMG_2767dná pro všechny plemena milující pohyb a lov. Pes běží za návnadou (kůže či igelitový střapec), která je tažená pomocí navijáku na tenkém lanu. Probíhá v přirozeném terénu a skládá se ze dvou běhů různých délek (obvykle 400 až 1000 m). Trať je postavena tak, aby psi prokázali rychlost, obratnost, vytrvalost, inteligenci a odolnost.

Jezdíme na tréninky pořádané klubem Moravský coursing na Vranov u Brna a nebo do Medlánek. Pejsci běhají střední trať o délce 600 metrů (dvakrát). Mezi prvním a druhým během musí být pauza, aby si odpočinuli. Na Vranově je blízko tréninkové louky les, kam se s nimi chodíme projít. Této aktivitě se věnujeme rekreačně. Fotky z tréninků naleznete ve fotogalerii.

Na závod je nutné získat licenci. Tato licence je něco jako „řidičák“, neboť jí pes dostane až po splnění určitých podmínek. Licenci vydává registrátorka licencí Coursingové skupiny pri ČMKÚ. Coursingovou licenci muže získat pes – fena, s průkazem původu vydaným ČMKÚ.

Na závodech se posuzuje:

1) Obratnost – náhlá změna směru vyvolaná návnadou,  překonávání překážek a chytání střapce, kde může pes ztratit rovnováhu

2) Rychlost – při startu po odjezdu návnady a po celé délce trati

3) Vytrvalost – fyzická kondice

4) Úsilí – pronásledování, bez ohledu na kvalitu povrchu a incidentu, např. vyhýbání se, pád, momentální ztráta návnady

5) Inteligence – pronásledování střapce

 [:en]IMG_2767It is a sport activity for all breeds loving the movement and the thrill from hunting. Dog has to chase motorized bait (plastic or leather tassel) on a thin rope. Training usually takes place meadow and it consists of two runs of different length (typically 400 to 1000 m). Track is designed for testing these skills: speed, agility, endurance, intelligence and resilience.

We have been training in Brno-Medlánky or Vranov at Brna It is organized by the club Moravian coursing. Between the first and second run there must be pause to rest becaus it is very exhausting for the dogs. In the meantime we usualy go for a walk in the woods. We do this activity only recreationally (for now). Photos from training are in the gallery.

 [:]