Agility

[:cs]

Agility je psí sport, při kterém je důležitá souhra psovoda a jeho psa a klade se důraz na jejich vzájemný vztah. Agility si můžeme představit jako obdobu koňského parkuru. U koní patří k parkuru jezdec, kůň a skokové překážky. V agility psovod, pes a více druhů překážek. Ty jsou menší a kromě skokových jsou doplněny o další jako je tunel, slalom a další. Tomuto sportu se může věnovat jakýkoliv pes. Ať už s průkazem původu, bez něj či voříšek, všichni mohou závodit na oficiálních závodech. Jediné omezení je na mistrovství světa, kam mohou pouze psi s průkazem původu. Psovod taktéž nemusí splňovat nějaké speciální kritéria. Je jedno jestli je vám 10 nebo 100 let, agility se dá běhat v každém věku. Pokud nebrání pejskovi či páníčkovi zdravotní potíže, tak rozběhnout se po parkuru může každý. Existuje spousta stylů a technik a to dělá agility tak různorodé. Konečné provedení agility vypovídá o vzájemné souhře celého týmu. Můžete běhat jak pro radost, tak jako vrcholový sport.

15267797_10207339272631709_888642642866211545_nKaždý tým (pes + psovod) je rozdělen do jedné ze tří velikostních kategorií. Kromě velikostní je ještě tým rozdělen dle pokročilosti na tzv. výkonnostní kategorie. Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru, pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

My se začali agility věnovat v polovině roku 2016. Nejprve jsme se tomuto sportu vyhýbali jako čert kříži. Spousta kamarádů kolem nás agility dělalo a ptali se nás, proč my ne. Neuměli jsme si představit, že s nimi budeme někde pobíhat a už vůbec ne na závodech. Nakonec nám to přece jenom nedalo a řekli jsme si, že to s nimi zkusíme. Kluci byli z překážek nadšení. Sami si vlezli do tunelu, chtěli na kladinu nebo na áčko. Na doporučení jsme našli skvělou trenérku, která má s námi trpělivost a trénuje nás dvakrát týdně. Po každém tréninku je viditelný pokrok a doufáme, že v budoucnu se na nějakém závodě objevíme :-).

[:en]Dog agility is a dog sport in which a handler directs a dog through an obstacle course in a race for both time and accuracy. 15267797_10207339272631709_888642642866211545_nDogs run off leash with no food or toys as incentives, and the handler can touch neither dog nor obstacles. Consequently, the handler’s controls are limited to voice, movement, and various body signals, requiring exceptional training of the animal and coordination of the handler. It doesnt matter if you are 10 years old or 100, you can do agility.

We started with agility in June 2016. At the beggining we didn´t want to do this sport, but our friends convinced us to give it a try. Our dogs were over excited. Obstacles on track were huge fun for them, especially tunnels were tempting for them.

We found a great trainer based on our friends recommendations. She has patience and we train 2 times a week. Dogs are smart and fast. After each training session we see progress. We hope that we will soon go to a competition with them.

[:]